Cena wywoławcza za samochód - bez względu na to, czy jest to samochód używany, czy też zupełnie nowe auto - nie jest ostateczna: prawie każdy sprzedający ustala sobie minimalną kwotę, jaką chciałby uzyskać za swój samochód, jednakże celowo podnosi cenę początkową, tak, aby potem można było ją obniżyć w trakcie negocjacji.
Wniosek z tego jest prosty - zawsze próbuj negocjować cenę! Targowanie ceny auta to nie tylko rytuał, ale i źródło satysfakcji dla handlujących. Jeśli nie skorzystasz z możliwości negocjacji ceny, sprzedający zarobi więcej, niż założył.
Targowanie się przy zakupie samochodu używanego będzie tym bardziej uzasadnione, jeśli w trakcie jego oględzin wypatrzyłeś usterki, z miejsca narażające Cię na poniesienie dodatkowych kosztów (np. zużyte, konieczne do wymiany opony lub wymagający uszczelnienia silnik)
Przed negocjacjami dokładnie określ maksymalną cenę, którą jesteś w stanie zapłacić za samochód - jednakże początkowo absolutnie jej nie ujawniaj - a dopiero potem ustal początkową cenę dla sprzedającego. Nigdy nie zakładaj "ten, albo żaden" - postaraj się przygotować sobie kilka innych atrakcyjnych ofert sprzedaży.
Negocjacje to sztuka - sztuka odczytywania emocji przeciwnika, dostrzegania wszelkich zmian w jego nastawieniu. Doskonały negocjator doprowadza do obustronnej korzyści i satysfakcji - każda strona powinna poczuć się zwycięzcą. Nieudolność w negocjowaniu i nieznajomość podstawowych technik, sprawia, że możesz stać się ofiarą bardziej sprytnego sprzedającego.
Nikt nie chce niczego oddawać innym za darmo, jednakże bez rezygnacji z części swoich początkowych żądań nie ma możliwości osiągnięcia kompromisu - dlatego niezwykle ważne jest ustalenie początkowej ceny za samochód - zawyżonej przez sprzedającego i zaniżonej przez kupującego.
Najlepszym sposobem umożliwiającym ustępowanie, jest technika polegająca na stopniowej i nieregularnej rezygnacji ze swoich żądań. Wymaga to z Twojej strony ogromnego wyczucia. Polegaj na swojej intuicji, postaraj się delikatnie wybadać uległość sprzedającego, jednak nie bądź zbyt natrętny. Nie śpiesz się, nie denerwuj - spokój i opanowanie to najlepsze zalecenia dla kupującego.
Pamiętaj - nie oszczędzaj na diagnostyce, sprawdź samochód bardzo starannie, wręcz perfekcyjnie. Wszelkie wykryte wady mogą okazać się podstawą do nowych negocjacji, a Ty zaoszczędzisz sobie późniejszych przykrych niespodzianek. Jeśli w trakcie profesjonalnej diagnostyki zostaną wykryte poważne usterki, możesz zmienić swoją decyzję.