Wynajem samochodu - praktyczne wskazówki

Wynajem samochodu osobowegoWynajem samochodu - praktyczne wskazówki

Wypożyczalnie samochodowe można spotkać właściwie w całym kraju. Posiadając siedziby w większych miastach, obsługują również mniejsze, okoliczne miejscowości.

Oferta - wypożyczalnia samochodów osobowych, wypożyczalnia busów

W ofercie biur zajmujących się wynajmem pojazdów znajdują się zazwyczaj standardowe modele osobowe, jak również specjalne auta na wyjątkowe okazje - przykładem może być limuzyna wypożyczana na przejazd z miejsca ślubu do lokalu, w którym organizowane jest przyjęcie. Niejednokrotnie wypożyczalnie oferują również wynajem busa, który zamawiany jest podczas wyjazdów grupowych.

Wynajem samochodu - na co zwrócić uwagę

Decydując się na wypożyczenie samochodu, warto poznać ofertę kilku firm, proponujących wynajem pojazdów. Porównanie ich ofert umożliwi wybór najkorzystniejszej dla nas opcji. Warto zastanowić się nad naszymi preferencjami, dotyczącymi wypożyczanego auta - w zależności od celu, należy wybrać odpowiedni model. W przypadku planowania odbycia dalszej trasy, lepiej wybrać auto, które przystosowane jest do pokonywania dalszych dystansów - wygodne oraz spalające mało paliwa.

Wypożyczalnia samochodów osobowych w momencie wynajmu pojazdu spisuje protokół, odnoszący się do stanu faktycznego auta w chwili powierzenia go klientowi. Wszelkie zadrapania, usterki oraz nieprawidłowości muszą zostać udokumentowane i warto zwrócić uwagę na rzetelność wykonania protokołu przez pracownika wypożyczalni.

Czytając dokładnie podpisywaną umowę wynajmu pojazdu, koniecznie zwróćmy uwagę na termin zwrotu auta - zazwyczaj podany jest on z dokładnością do godziny, a najmniejsze spóźnienie skutkuje opłatą karną. Stąd terminowość jest dość ważną kwestią w odniesieniu do wypożyczenia samochodu. Istnieje możliwość przedłużenia wynajmu, a podobną potrzebę należy zgłosić odpowiednio wcześniej - szczegółowe informacje z pewnością zawarte będą w umowie.

Podobnie w przypadku poziomu paliwa oraz stanu czystości pojazdu - wypożyczalnie wymagają zwrotu samochodu w stanie jak sprzed wynajmu. Przed oddaniem auta warto więc zadbać o uzupełnienie paliwa, jak i posprzątanie pojazdu. Jest to istotne z uwagi na obecność dodatkowych opłat wynikających z zaniedbania tych kwestii - wypożyczalnie naliczają spore sumy za konieczność tankowania i mycia pojazdu, dużo bardziej opłacalne jest wykonanie tych czynności samemu.

Wynajem pojazdu - warunki

Jednym z głównych warunków, obecnych w umowie każdej wypożyczalni jest odpowiedni wiek klienta - ukończenie dwudziestego pierwszego roku życia uprawnia do wynajmu pojazdu. Ponadto oczywista jest konieczność posiadania prawa jazdy - zazwyczaj wymagana jest jego ważność dłuższa niż rok. To daje wypożyczalni zapewnienie, że klient posiada umiejętność prowadzenia pojazdów oraz zmniejsza ryzyko spowodowania kolizji, uszkadzającej auto.

Reasumując, zarówno wypożyczalnia busów, jak i biuro oferujące samochody osobowe i inne, specjalne modele pojazdów wydają się trafną alternatywą w przypadku nie posiadania własnego środka transportu.