Usuwanie rys z lakieru samochodu

Każdy chyba spotkał się z tym problemem u siebie. Na naszym ukochanym aucie pojawiły się rysy, które oszpecają nasz samochód.

W zależności od rodzaju zadrapania są inne metody ich usuwania. Dlatego na początek powinniśmy zobaczyć jak wygląda defekt na karoserii. Najlepiej przejechać po blasze paznokciem.

Metoda krótkotrwała na małe rysy, czyli kredka

Jeżeli zadrapanie nie jest zbyt głębokie i duże, możemy użyć kredki do lakieru. Niestety efekt wytrzymuje najczęściej do paru umyć auta albo do paru deszczy. Jeżeli jednak nasze rysy są nieduże i nie widać podkładu, a co gorsza samej blachy, możemy spróbować powierzchnię wypolerować specjalną pastą. Należy nałożyć niewielką ilość pasty na miękką szmatkę i lekko docierać okrężnymi ruchami. Jeśli widać tylko lekką poprawę należy czynność powtórzyć aż do sutku. Przydatna przy tym zabiegu może okazać się polerka.

Inną metodą na mniejsze rysy jest spirytus salicylowy

Nakładamy go na szmatkę, i przecieramy okrężnymi ruchami, następnie robimy to samo, ale czystą wodą. Na głębsze rysy możemy dokupić lakier koloru naszego nadwozia i zamalować je ręcznie albo pistoletem. Następnie dotrzeć papierem ściernym, polakierować (jeśli to lakier metalic) i wypolerować. Jednak nie polecam tej metody dla osób, które nigdy wcześniej tego nie robiły. Możemy wtedy zrobić więcej szkód i konieczna będzie wizyta u lakiernika.