Samochód używany z salonu? To ma sens

Samochód używany z salonuObecnie niewielu z nas wyobraża sobie funkcjonowanie w codziennym życiu bez własnego samochodu. Dojeżdżamy nim do pracy, odwozimy dzieci do szkoły bądź do przedszkola.

Popołudnia mamy tak naszpikowane zajęciami dodatkowymi dla nas i dla naszych pociech, że bez własnego środka transportu ciężko by nam było sprostać wszystkim zadaniom i nadążyć za napiętym planem dnia. Rosnącą potrzebę posiadania własnego samochodu przez Polaków pokazują statystyki obrazujące potęgującą się sprzedaż samochodów osobowych.

Co więcej, okazuje się, że Polacy coraz chętniej zaglądają do autosalonów. Giełdy samochodowe i niegdyś niezwykle popularne autohandle nie są już tak wyraźnymi przodownikami branży.

Co jednak zrobić, gdy nie stać nas na wymarzony samochód w najnowszym modelu? Czy mimo to warto wybrać się do eleganckiego, pachnącego nowymi autami salonu? Oczywiście, że tak. W ostatnich latach popularna stała się usługa sprzedaży używanych aut właśnie przez autoryzowane salony. Właściciele samochodów pragnący zmienić swoje auto na nowsze mogą zostawić stary model w rozliczeniu. Jest to o tyle korzystne dla klienta, że nie musi się on martwić o sprzedaż starego auta, o dwa miejsca parkingowe do czasu sprzedaży czy o niektóre formalności. Stąd oferta aut używanych jest obecnie dość duża i naprawdę mamy w czym wybierać.

Osoba poszukująca starszego samochodu, zaglądająca w tym celu do salonów, ma pewność, że auto tam kupione pochodzi z pewnego źródła ( czytaj nie jest produktem kradzieży czy oszustwa) i jest w dobrym stanie. Samochody przyjmowane przez salony w ramach rozliczenia, a później wystawiane na sprzedaż są sprawdzane przez mechaników pod kątem usterek czy przebytych kolizji. Oczywiście kupujący tego typu auta otrzymują również gwarancję, w ramach której można żądać naprawy wcześniej nie wykrytych wad. Od osoby sprzedającej samochód prywatnie, czy od właścicieli autohandli takiej gwarancji nie uzyskamy. Kolejną niezaprzeczalną korzyścią kupowania używanego auta z salonu jest możliwość negocjowania zakupu na raty, co w innym przypadku raczej nie jest możliwe. Bardzo często też salony samochodowe oferują na miejscu ubezpieczenie auta. W ten sposób oszczędzamy dodatkowo czas, który musielibyśmy strawić na załatwianie formalności w agencjach ubezpieczeniowych.

Należy zaznaczyć, że ceny używanych aut z salonu są zazwyczaj nieco wyższe, niż ceny takich samych modeli sprzedawanych bezpośrednio przez ich właścicieli, jednak trzeba w tym miejscu rozważyć, czy mimo wszystko nie jest to opłacalne, biorąc pod uwagę wymienione powyżej korzyści. Pamiętajmy też, że salony oferują modele różnych marek, nie tylko firmowych. Tak więc, gdy ktoś myśli o zakupie nowego auta, warto, by odwiedził autosalony i zapytał o ofertę aut używanych, gdyż bardzo prawdopodobne jest, że znajdzie tam samochód, który będzie mu się podobał, zakupi go w atrakcyjnej ofercie, minimalizując konieczne do załatwienia formalności i do tego nie zostanie oszukany przez nieuczciwego sprzedawcę.