Rodzaje samochodów amerykańskich

Są różne rodzaje amerykańskich samochodów. Najbardziej pożądanymi przez pasjonatów egzemplarzami są tak zwane muscle cars, czyli pojazdy niewielkich rozmiarów z ogromnymi silnikami i wysokimi osiągami.

Należy jednak pamiętać, że niewielkie rozmiary w Ameryce są inaczej rozumiane niż w Europie. W Europie małym samochodem jest Toyota Yaris. Za oceanem, natomiast, samochody o "niewielkich rozmiarach" są nierzadko dwa razy większe. Kilka przykładów muscle cars to Dodge Charger, Pontiac GTO czy Ford Gran Torino. Istnieje także mniejsza odmiana tego gatunku nazywana pony cars, do których zaliczamy między innymi pojazdy takie jak Ford Mustang, Pontiac Firebird czy Chevrolet Camaro.

Jednostkami napędowymi powyższych pojazdów były silniki o pojemnościach osiągających nawet 7,5l. Ze względu na bardzo mocne dociążenie tylnej osi podczas startu, była ona najczęściej osią napędową.

Kolejnym rodzajem amerykańskich wozów są krążowniki szos. Te samochody wyróżniały się przede wszystkim rozmiarami i komfortem jazdy. Potocznie nazywane tapczanami lub kanapami. Do tego rodzaju należą między innymi Cadillac Fleetwood, Chevrolet Caprice czy Oldsmobile Omega 88. Zwykle posiadały silniki o pojemności niemniejszej niż 5l - najpopularniejszym silnikiem w koncernie General Motors był posiadający 305 cali sześciennych (czyli 5l ) small block. I tutaj mała dygresja - jak się okazuje, pięciolitrowy silnik to dla amerykanów kategoria "mały".

Jest także całą masa pojazdów, które ciężko przypisać do jednej kategorii. Za przykład może służyć Buick Riviera, który najłatwiej określić słowami: sportowa limuzyna. Posiada elementy zarówno muscle cara (silnik 455 cali sześciennych, czyli 7,5 litra), jak i krążownika szos (wygoda i ekskluzywność). Trzecia generacja tego modelu (lata 1971-1973) posiada także bardzo ciekawe nadwozie typu boattail - tył samochodu kształtem przypomina łódź. Pasjonaci w Polsce dość często wybierają Rivierę, ze względu na całkowitą niepowtarzalność. Auto robi ogromne wrażenie nawet na kimś, kto zupełnie nie zna się na motoryzacji.