Jak kupić swój pierwszy samochód unikając ryzyka?

Zakup używanego samochodu - sprawdzenie grubości lakieruJeżeli szukasz używanego samochodu, kupno od prywatnego sprzedawcy może być znacznie tańsze, niż zakup od firmowego dealera. Dowiedz się, w jaki sposób uniknąć ryzyka związanego z zakupem używanych aut. Możesz zapłacić o wiele mniej, kupując swoje pierwsze auto od prywatnego sprzedawcy. W odróżnieniu od pracownika salonu samochodowego nie musi on sprostać założeniom swojego pracodawcy. Pozostawia to pole do korzystnej negocjacji ceny.

Jednak podczas prywatnej transakcji musisz stawić czoła papierkowej robocie związanej z przepisanie auta na nowego właściciela. Nie będziesz miał również możliwości do uzyskania finansowania zabezpieczeń nowo zakupionego auta, tak jak to bywa w przypadku zakupu z salonu samochodów. Sprzedaż prywatnego samochodu najczęściej nie jest związana z żadnymi gwarancjami, co może okazać się zgubne w przypadku kupna pojazdu  z usterką.

Warto zadbać o to, aby dokładnie sprawdzić historię pojazdu i numer vin. Uchroni nas to przed kupnem kota w worku. Warto też przestrzegać kilku istotnych zasad, które pomogą w znalezieniu pojazdu naszych marzeń.

Zbierz wszelkie niezbędne informacje o aucie, włączając w to historię pojazdu i numer vin

Zebranie jak największej ilości informacji o kupowanym aucie to podstawa podjęcia dobrze przemyślanego zakupu. Oto kilka sposobów na pozyskanie informacji na temat samochodu, który możesz chcieć kupić.
Sprawdź historię pojazdu.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotnym elementem zakupu jest prześledzenie historii pojazdu. Jeżeli postanowisz zrezygnować z tego kroku, możesz narazić się na kupno kradzionego auta. Ponadto nie ma innego sposobu skonfrontowania prawdomówności sprzedającego.

Raport historii danego auta zawiera informacje o udziale w wypadkach, szczegółowe uszkodzenia samochodu, a nawet historię serwisowania. Po zapoznaniu się z tymi podstawami uchronisz się przed sztuczkami nieuczciwych sprzedawców, którzy mogą chcieć pozbyć się powypadkowego auta.

Istotnym krokiem, którego nie należy pominąć, jest także sprawdzenie numeru identyfikacyjnego pojazdu, który w Polsce fachowo określany jest po prostu jako numer vin lub numer nadwozia. Jeżeli decydujesz się sprawdzić historię pojazdu i numer vin, możesz zrobić to za pośrednictwem witryny internetowej www.autobaza.pl.

Żądaj dokumentacji serwisowej

Producenci samochodów zalecają regularną konserwację i kontrolę, aby zapewnić prawidłowe działaniu pojazdu. Poproś osobę, od której odkupujesz auto o udostępnienie dokumentacji serwisowej. Nie każdy sprzedawca będzie ją posiadał, jednak jeżeli ci się poszczęści, zapisy zapewnią ci wgląd w to, jak bardzo poprzedni właściciel starał się o zachowanie prawidłowej kondycji danego samochodu.

Zadawaj sprzedawcy konkretne pytania

Sprzedawca może być skłonny do przedstawienia ci informacji, których nie nabędziesz za pośrednictwem raportu historii pojazdów lub numeru vin. Drugą możliwością jest też to, że mogą istnieć rozbieżności między tym, co mówią i tym, co wskazują raporty. Dowiesz się wówczas, że sprzedawca jest nieuczciwy i próbuje coś przed tobą zataić.

Zanim zgodzisz się na podpisanie umowy, warto wypytać sprzedającego o rzeczy, takie jak:

Czy jest pierwotnym właścicielem pojazdu?

Jeżeli nie, może okazać się trudnym do sprawdzenia, jak dobrze auto było serwisowane, nim zakupił je aktualny właściciel.

Czy samochód jest powypadkowy?

To kolejna sytuacja, w której raport historii pojazdu może wskazać intencje sprzedającego. Porównaj to co mówi z informacjami zawartymi w raporcie.

Dowiedz się, dlaczego postanowił sprzedać swój samochód

Niekiedy ludzie pozbywają się rodzinnego auta, gdy jego dzieci dorosną lub po prostu chcą sprzedać aktualny model i zakupić nowszy. Jeżeli jednak sprzedawca nie potrafi podać klarownego powodu dotyczącego sprzedaży pojazdu, w twojej głowie powinna zapalić się czerwona lampka. Może on chcieć ukryć pewne usterki.

Zapytaj o przebieg samochodu

Jeżeli przebieg wydaje się zbyt wysoki lub zbyt niski, jak na wiek samochodu, postaraj się dowiedzieć, co jest tego powodem. Jeżeli przy liczniku auta miały miejsce jakiekolwiek manipulacje, sprzedawcy często nie potrafią znaleźć sensownego powodu na wytłumaczenie tego zjawiska.

Poproś o jazdę próbną

Siadając za kierownicą, masz szansę na wykrycie oczywistych oznak uszkodzenia i wyczucia sprawności układu kierowniczego. Wsłuchaj się w to, czy auto nie wydaje niepokojących dźwięków. Sprawdź podstawowe funkcje takie jak klimatyzacja, działanie szyb, światła, okien i zamków. Jeżeli coś wydaje się nie w porządku, poproś o oględziny auta u mechanika.

Ogólny rozrachunek

Zakup od prywatnego sprzedawcy może ostatecznie wymagań sporo pracy i wkładu czasu z twojej strony. Jeżeli jednak postanowisz przebrnąć przez wszelkie niezbędne formalności, możesz zaoszczędzić poważną sumę pieniędzy. Aby upewnić się, że nie trafisz na sprzedawcę bez skrupułów, przyłóż się do sprawdzenia historii samochodu, zadawaj dużo kluczowych pytań, skorzystaj z możliwej jazdy próbnej i nie omieszkaj opłacić oględzin u mechanika potwierdzającego sprawność maszyny.