Przeglądając oferty dodatków do paliwa, powinieneś skupić się na kilku rzeczach, z których jedną z ważniejszych jest certyfikat jakości. W przypadku nowoczesnych silników jakość paliwa ma niebagatelne przełożenie na bezproblemową jazdę.
Dodatki do diesla dostępne na rynku
To między innymi depresator - jego zastosowanie zwiększa temperaturę wytwarzania parafiny. Dzięki niemu łatwiej uruchomić samochód przy temperaturach poniżej 0℃, zwłaszcza, gdy w zbiorniku nie masz paliwa zimowego, w którym znajdują się dodatki odpowiedzialne za zwiększenie temperatury wytwarzania parafiny. Depresator można stosować podczas każdego tankowania podczas okresu jesienno - zimowego.
Stosując dodatki do paliwa, powinieneś uważać na przykład na auta posiadające bezpośredni wtrysk paliwa. Nie należy tutaj używać dodatków, których zadaniem jest oczyszczanie układu, są one dedykowane bardziej właścicielom starszych pojazdów. Ich zastosowanie, raz na jakiś czas, pozwala oczyścić układ paliwowy i wtryskowy z zanieczyszczeń, poprawiając również rozruch jednostki przy niskich temperaturach. Dodatki te wiążą wodę, która może znaleźć się w paliwie. Tutaj należy też pamiętać o okresowej zmianie filtra paliwa.
Jako posiadacz auta nieco starszego, pamiętaj, że motory starego typu nie lubią paliwa o niskiej zawartości siarki, która ma z kolei duże właściwości smarujące, a jej niska zawartość w paliwie prowadzi do kosztownych awarii silnika. Dla samochodów starszego typu dedykowane są dodatki do paliwa zawierające dużą ilość siarki.
Oczyszczenie i usunięcie wody z układu zapewniają również dodatki, które podnoszą liczbę cetanową paliwa. Teoretycznie, dodatki te również mają pomóc w podniesieniu mocy silnika, ale ich niska zawartość powoduje toporną pracę silnika, a zbyt wysoka utrudnia rozruch.
Nowoczesne silniki wysokoprężne niezbyt lubią zmiany w zawartości paliwa, a niewłaściwie dobrane dodatki mogą fałszować pracę komputera pokładowego, co może być przyczyną poważnych awarii. Zastosowanie dodatków należy skonsultować z mechanikiem, który zna twój samochód i zaleci odpowiednie środki.
Dodatki do benzyny
Szukając dodatków do benzyny, uważaj na proponowane magiczne preparaty, które same z siebie naprawią nasz silnik. Cudów nie ma. Skoro silnik szwankuje, to należy mu się wizyta u mechanika, a nie środek zastępczy. Inne z kolei, tak jak w dieslu, mają za zadanie przeczyścić układ paliwowy. Podstawowym wymaganiem przy wyborze dodatków do silników benzynowych, zwróć uwagę, czy środek zwiąże i usunie wodę z paliwa. Woda w benzynie zaczyna przeszkadzać podczas prób rozruchu silnika w temperaturach poniżej minus 20 stopni Celsjusza. Dodatki mogą również ograniczyć ryzyko wystąpienia korozji układu paliwowego.
W nowoczesnych silnikach, w których zastosowano bezpośrednie wtryski paliwa ważna jest jakość paliwa oraz stopień jego zanieczyszczenia, a tak naprawdę - jego czystość. Dodatki do benzyny muszą koniecznie spełniać funkcję czyszczącą, co jest istotne zwłaszcza w przypadku samochodów, z których właściciele korzystają do przemieszczenia się tylko po mieście na przykład. W przypadku starszych samochodów benzynowych, ważny jest dodatek ołowiu do benzyny. Dziś producenci paliw i samochodów całkowicie wykluczyli zawartość ołowiu w benzynie, tymczasem w starszych autach bez katalizatora dodatek ołowiu jest bardzo wskazany. Można też spróbować dodać do baku dodatek podnoszący liczbę oktanową, ale nie należy tutaj oczekiwać jakiś spektakularnych efektów.
Wybierając dodatki do paliwa postaraj się dobrać je do swojego silnika. Nie ryzykuj uszkodzeń, konsultuj decyzję z zaufanym mechanikiem. Na pewno nie ufaj magicznym dodatkom, które naprawią twoje auto. Takie cuda to się nie zdarzają, a źle dobrane dodatki, zamiast wspomóc auto, tylko dobiją je do końca.
Autor: www.kuta-autoserwis.pl.