Co to jest amaksofobia?

Amaksofobia to strach przed prowadzeniem samochodu. Wiele osób nie jest świadomych tej choroby. Specjaliści są przekonani, że fobia dotyka jedną na dziesięć osób. Cierpią na nią najczęściej osoby po trudnych wypadkach samochodowych lub innych traumach, a także cierpią początkujący kierowcy.

Niedoświadczony kierowca odczuwa strach przed samodzielną jazdą, przed sytuacjami, jakie go mogą spotkać. Kierowca po tragicznym wypadku może odczuwać strach w momentach podobnych do sytuacji wypadku, np. gdy widzi wyprzedzający samochód w naprzeciwka.

Amaksofobia najczęściej są to lęki, paniczny strach. Może objawiać się też poważniejszymi stanami jak duszność, zawroty głowy czy omdlenia. Strach przed prowadzeniem samochodu można wyleczyć u fachowców, terapeutów. Pomagają oni wyzbyć się negatywnych emocji. Młodym kierowcom z lękami zalecany jest dodatkowy kurs doszkalający, aby zyskać umiejętności i poczucia pewności siebie. Regularne szkolenie się z techniki jazdy i praca nad sobą sprawi, że pokonanie lęku będzie tylko kwestią czasu.